În familia noastră Crăciunul este întotdeauna un amestec de lucruri pe care le facem, mâncăruri pe care le pregătim și feluri în care sărbătorim. Fiecare an este diferit, lucru care mie îmi place mult la Crăciunurile noastre. Există, însă, trei tradiții pe care le așteptăm cu nerăbdare tot anul.
Copiii mei au început această tradiție singuri și este preferata mea! Pe tot parcursul anului pun deoparte bani din alocația sau salariul lor, iar la sfârșitul anului au împreună o sumă bunicică. Își planifică o zi și merg împreună la o caritate locală să ducă daruri familiilor nevoiașe. Copiii vizați pregătesc liste cu ce obiecte doresc sau au nevoie. Copiii mei adună cât de multe liste posibil apoi merg la cumpărături împreună pentru acei copii.
Mă bucură foarte mult să‑i văd cum se entuziasmează să îi facă pe alții fericiți! Iar cireașa de pe tort este că fac lucrul acesta împreună. Sper ca mai apoi să își implice și proprii copii în această activitate!
Avem un grup de cupluri cu care ne întâlnim săptămânal de peste un deceniu. Majoritatea dintre noi nu avem rude în vecinătate, așa că am devenit unii pentru alții ca o familie locală. Copiii noștri au devenit „verișorii” celorlalți și toți părinții sunt „unchi și mătuși”. În fiecare an avem o petrecere de Crăciun împreună. Punem laolaltă cina, ca să nu muncească nimeni prea mult. Ne axăm pe sărbătorirea acestei prietenii minunate între noi cu jocuri, mici daruri, muzică și rugăciune unii pentru alții. Copiii noștri așteaptă cu nerăbdare și acest eveniment, care este plin de semnificație.
Iar ultima tradiție, dar nu cea din urmă, ținem o petrecere la noi acasă pentru un grup mic de prieteni. Ne cunoaștem de ani buni. Așteptăm cu toții această noapte în care ne adunăm împreună să povestim ce am mai făcut, să ne încurajăm unii pe alții, să împărtășim râsete și, ocazional, lacrimi. Această petrecere este ceva pe care putem conta cu toții. Nu consumăm mult timp cu pregătirile acestui eveniment, decât să participăm.
Aș spune că tradiția principală pe care o avem este să ne asigurăm că petrecem această perioadă cu oamenii din jurul nostru. Contează legăturile semnificative! Nu suntem făcuți să trecem prin viață fără prieteni. Iubirea noastră de Dumnezeu și credincioșia Lui o trăim în mare parte în relațiile noastre cu ceilalți. Sper ca și tradițiile tale de Crăciun să includă momente speciale cu oamenii tăi, iar dragostea și prietenia pe care o împărtășești cu ei să amplifice dragostea lui Hristos pentru tine!
