Ceea ce comemorează Crăciunul este fundamental pentru credința creștină. Totuși, nu este doar pentru creștini. Afectează pe oricine, iar dacă înțelegi ceea ce înseamnă îți poate schimba radical viața.

Povestea începe când Dumnezeu a creat totul. Biblia spune că El a făcut pământul, plantele, copacii, soarele și luna, animalele și oamenii (Geneza 1). El a făcut de asemenea îngerii, ființele cerești care sunt în lumea nevăzută a spiritelor (Coloseni 1:15-16). Totul era perfect. Nu fusese comis niciun păcat sau faptă rea.

Din păcate, unul din îngerii creați de Dumnezeu s‑a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu fiindcă dorea să fie el Dumnezeu (Isaia 14:12-14). El a devenit Diavolul (numit și Satana) și s‑a apucat să strice planul lui Dumnezeu. El i‑a păcălit pe primii oameni pe care i‑a creat Dumnezeu, pe Adam și pe Eva, și astfel a intrat păcatul în lume, lucru cunoscut sub numele de Căderea. Omenirea și chiar creația însăși s‑a schimbat. A apărut o separare între Dumnezeu și om, căci Dumnezeu era perfect, iar oamenii căzuseră. Totuși Dumnezeu știa dinainte că se va întâmpla astfel. Deși îi pedepsise pe Adam și pe Eva pentru neascultarea lor, a spus că un mântuitor, sau salvator, va veni într‑o zi ca să anuleze consecințele faptelor lor (Geneza 3).

Mii de ani mai târziu, Dumnezeu i‑a vorbit unui om pe nume Avraam și l‑a numit pe el și pe urmașii lui să‑l slujească numai pe El. Era o noțiune radicală la vremea aceea deoarece oamenii se închinau la tot felul de obiecte, cu viață și fără viață. Însă Avraam a rămas dedicat singurului Dumnezeu adevărat. Urmașii lui, israeliții, s‑au așezat în zona numită acum Israel. (Vezi Geneza 11:27-25:11.)

Israeliții au ținut evidența mesajelor lui Dumnezeu date prin profeți, oameni care, plini de Duhul lui Dumnezeu, au scris ceea ce le‑a spus Dumnezeu. Aceste mesaje au inclus și indicii referitoare la venirea Salvatorului. Un profet a prezis că Salvatorul se va naște în Betleem, un mic oraș din Israel (Mica 5:2). Altul a spus că mama Sa va fi virgină (Isaia 7:14) și că El va predica vestea bună celor săraci, îi va elibera pe cei captivi și îi va vindeca pe cei bolnavi (Isaia 61:1).

În jurul anului 4 îdH, Dumnezeu și‑a pus planul în mișcare. El a trimis un înger la o tânără pe nume Maria. Ea era virgină, însă era logodită cu un bărbat pe nume Iosif. Îngerul i‑a spus Mariei că va fi însărcinată și că va avea un fiu. Mai mult, că acest copil, Iisus, va fi Fiul lui Dumnezeu și că va salva oamenii de păcatele lor. Logodnicul Mariei, Iosif, a fost foarte supărat când a aflat că Maria era însărcinată, însă îngerul lui Dumnezeu i‑a apărut și lui și i‑a spus că bebelușul a fost conceput de Dumnezeu. Iosif s‑a căsătorit cu Maria așa cum l‑a sfătuit îngerul. (Vezi Luca 1:26-35; Matei 1:18-25.)

Iosif și Maria trăiau într‑un oraș numit Nazaret, în nordul Israelului, însă familia lui era de origine din Betleem. Când împăratul a ordonat ca toată lumea să meargă în orașele de baștină pentru recensământ, Iosif a călătorit cu Maria la Betleem, unde, la scurt timp după ce au ajuns, Maria l‑a născut pe Iisus. Din păcate nu au găsit niciun loc unde să poposească. Povestea tipică spune că ei au fost refuzați de toate hanurile și au găsit adăpost doar într‑un grajd, însă Betleem era destul de mic să aibă hanuri. Totuși, este foarte probabil ca acel grajd în care s‑a născut Iisus să fie un mic grajd pe lângă casa vreunei rude.

Biblia ne spune apoi că imediat ce Iisus s‑a născut a apărut un înger unui grup de păstori care își vegheau oile pe un deal din apropiere. Îngerul le‑a spus să nu se teamă și unde și cum să‑L găsească pe Iisus. După ce L‑au găsit, ei i s‑au închinat apoi au spus întregului oraș ce au auzit și ce au văzut în acea noapte (Luca 2:1-20).

Un alt grup de oameni, de data asta din afara Israelului, L‑au vizitat pe Iisus după naștere. Biblia ne spune că au văzut o stea neobișnuită pe cer când Iisus s‑a născut. Precum mulți în acea perioadă, ei au crezut că acea stea neobișnuită era un semn din cer ce semnifica ceva; în acest caz, nașterea unui nou rege pentru Israel. Astfel, ei s‑au pornit să călătorească ca să‑l vadă. La un moment dat în călătoria lor, sau poate chiar înainte să se pornească, și‑au dat seama că nu vor vedea numai un reprezentant regal. Biblia ne spune că văzându‑L, nu doar că i‑au adus daruri, dar L‑au și venerat (Matei 2:1-12).

Multe elemente din povestea de Crăciun par fantastice. Îngerii, steaua neobișnuită și virgina care a avut un bebeluș nu sunt evenimente obișnuite. Însă dovezile istorice din afara Bibliei ne spun că Iisus a fost o persoană reală care a trăit în secolul 1. Mai mult, misiunea Lui are sens când înțelegem contextul original.

Dumnezeu este drept, sfânt și perfect, dar și milostiv. Biblia spune că El este dragostea însăși (1 Ioan 4:8). El nu acceptă păcatul în prezența Sa, însă dorește să închidă separarea care există între noi și El. El nu dorește ca noi să suferim pedeapsa pentru păcatele noastre, chiar dacă am merita‑o. De aceea a venit Iisus pe pământ. Iisus a trăit o viață perfectă, iar moartea pe care a suferit‑o a plătit prețul pentru păcatele noastre. De aceea miliarde de oameni din întreaga lume sărbătoresc pe 25 decembrie faptul că „un copil ni s‑a născut…îl vor numi Minunat, Sfetnic, Dumnezeul tare, Părintele veșniciilor, Domn al păcii” (Isaia 9:6).