Božić je za našu obitelj uvijek jedna velika kombinacija različitih stvari, stvari koje činimo, hrane koju pripremamo i načina na koji slavimo. Svaka je godina drugačija, i to mi se sviđa kod ovog blagdana. Međutim, postoje tri tradicije kojima se veselimo svake godine.

Moja su djeca sama započela meni najdražu tradiciju. Tijekom cijele godine štede novac; od svojih džeparaca ili plaće, i na kraju godine zajedno uštede dobru svotu novca. Potom se dogovore i zajedno odu u lokalnu humanitarnu udrugu koja pomaže obiteljima u potrebi. Djeca koja su upisana u program prave listu stvari koje im trebaju ili koje bi pak željela dobiti. Moja djeca uzmu nekoliko tih listi i provedu dan zajedno, kupujući stvari za djecu.

Volim ih gledati kako s uživanjem usrećuju druge i tako sam ponosna na njih. Znajući da to rade zajedno je kao trešnja na vrhu svega. Nadam se da će jednog dana i njihova vlastita djeca isto to raditi!

Nas nekoliko parova sastajemo se jednom tjedno i to više od desetak godina. Većina nas nema rodbine u istom gradu, tako da smo postali obitelj jedni drugima. Naša djeca su postala “rođaci” a svi roditelji “tete i stričevi”. Svake godine zajedno slavimo Božić. Svatko donese po neko jelo ili piće tako da nitko ne treba sam pripremati svu hranu. Usredotočavamo se na proslavu ovog velikog, prekrasnog prijateljstva igrajući društvene igre, poklanjajući male darove, slušajući glazbu i moleći se jedni za druge. Naša djeca s nestrpljenjem iščekuju ovo okupljanje, i to čini ovo druženje još značajnijim.

Posljednje, ali ne najmanje bitno, organiziramo zabavu i za malu grupu prijatelja. Svi se godinama poznajemo. Jedva čekamo na tu večer kako bismo se dobro ispričali i čuli što se događa u našim životima, ohrabrili jedni druge, podijelili neke šale, a ponekad i pustili poneku suzu. Na ovu zabavu svi računamo. Ne ulažemo puno vremena u pripremanje ovog događaja, osim obećanja da ćemo prisustvovati.

Podijeliti ovo blagdansko doba s ljudima oko nas je po meni glavna tradicija koju imamo. Smisaoni odnos je važan! Nismo stvoreni da prolazimo kroz život sami, bez prijatelja. Naša ljubav prema Bogu i vjernost prema Njemu uglavnom se ispoljuje u našim odnosima s drugima. Nadam se da vaše božićne tradicije uključuju posebno vrijeme sa svojima i da ljubav i prijateljstvo povećava Kristovu ljubav prema vama!