Am eu părerea asta despre lucruri. Cred că unii dintre noi avem prea multe lucruri – cei cărora nu le mai încape nimic în garaj sau în dulap, încât închiriază spații în plus de depozitare.

Recent, când m‑am mutat, a trebuit să hotărăsc ce să fac cu multe dintre lucrurile pe care le acumulasem. Vai de mine! Atunci mi‑am dat seama că ajunsesem un colector!

Cred că în mare parte problema se datorează cultului materialismului care este atât de predominant în zilele noastre. Fie că ne uităm la televizor sau online, suntem bombardați de reclame despre cele mai recente și mai grozave lucruri pe care ar trebui să le cumpărăm, iar acele reclame sunt eficiente. Să luăm drept exemplu echipamentele electronice. Imediat ce apare un televizor nou, sau un laptop nou, sau un mobil nou, toți vor să‑l aibă și multe dintre obiectele cele vechi, încă în perfectă stare de funcționare, ajung în garaj sau în dulap.

Există și o altă parte proastă cu această mentalitate a „lucrurilor”. Spre exemplu, nu mai apreciezi valoarea lucrurilor pe care le ai dacă ai prea multe.

Iisus pune „lucrurile” în perspectivă când spune: „Vedeți și păziți‑vă de orice fel de lăcomie de bani; căci viața cuiva nu stă în belșugul avuției lui” (Luca 12:15).

Un alt lucru despre lucruri este că tot așa cum unii au mult prea multe, altora le lipsesc până și lucrurile de bază. Trist!

Dacă se întâmplă să recunoști simptomele acestei maladii de prea-multe-lucruri în viața ta, așa cum am pățit eu, nu te îngrijora. Există un remediu, cel puțin la nivel personal, pentru tine. Poți privi cu seriozitate toate lucrurile pe care le ai, hotărăști ce folosești și ce ai nevoie cu adevărat, iar restul îl donezi pentru caritate sau vreunui vecin sau prieten în nevoie. După cum i‑a spus Iisus unui om bogat: „Vinde tot ce ai, împarte la săraci și vei avea o comoară în ceruri” (Luca 18:22).

Vei fi bucuros de rezultate. Casa ta va părea dintr‑o dată mai mare și mai organizată, iar viața ta va fi mai puțin încărcată.

Amintește‑ți ce a spus Iisus: „Este mai ferice să dai decât să primești” (Fapte 20:35). Dăruind cu generozitate din ceea ce noi avem în plus ne adunăm binecuvântările lui Dumnezeu, atât în viața asta cât și pentru eternitate.