Stvari, hm? Mislim da ih neki od nas imaju previše, poput onih koji nemaju mjesta za još jednu stvar na tavanu, u garaži ili u ormarima, pa unajmljuju skladišta za dodatne stvari.

Nedavno sam se preselio te sam morao odlučiti što ću s tolikim stvarima koje su se nagomilale tijekom godina. Bože dragi! Tek tada sam shvatio da sam doista postao “hoarder” ili sakupljač nepotrebnih stvari.

Mislim da je velikim djelom krivac kultura materijalizma koja je danas vrlo rasprostranjena. Kad god gledamo televiziju ili pristupimo internetu, zasuti smo reklamama o svim najnovijim i najboljim proizvodima koje trebamo kupiti, a te su reklame itekako sugestivne. Uzmimo na primjer elektroničku opremu. Čim izađe novi televizor, prijenosno računalo ili mobitel, svi ga žele, a potom puno sasvim dobrih modela završi u garaži ili u ormaru.

Postoje i druge mane ovog mentaliteta “stvari”. Kao prvo, prestajete cijeniti vrijednost stvari koje već imate, naročito ako ih imate previše.

Isus je stavio “stvari” u perspektivu kada je rekao: “Čuvajte se i nemojte dopustiti da pohlepa uđe u vaše srce, jer čak i onome koji živi u izobilju, život ne dolazi iz onog što posjeduje.” (Evanđelje po Luki 12:15).

Još jedna stvar u vezi sa stvarima je da ih neki ljudi imaju previše, a drugima pak nedostaju čak i osnovne životne potrepštine. Tužno!

Ako slučajno prepoznate simptome ove bolesti (previše stvari u svom životu) kao što se to meni desilo, ne brinite. Postoji lijek, barem na nekoj osobnoj razini. Razmotrite stvari koje imate, odlučite koje su vam stvarno potrebne, a ostatak donirajte u dobrotvorne svrhe ili ih poklonite nekome. Kao što je Isus rekao bogatom mladiću: “Prodaj sve što imaš i podijeli novac siromašnima pa ćeš imati blago na Nebu.”(Evanđelje po Luki 18:22).

Biti ćete zadovoljni rezultatima. Vaš će dom odjednom izgledati veći i uredniji, a život vam neće izgledati toliko prenatrpan.

I ne zaboravite što je Isus rekao: “‘Blagoslovljenije je davati nego primati.’” (Djela apostolska 20:35) Dok velikodušno poklanjamo višak stvari, skupljamo Božje blagoslove, kako u ovom životu tako i u vječnosti.