Siedem lat temu ziemia, na której stoi nasz dom, była płaskim, kamienistym polem porośniętym chwastami. Chciałam mieć ogród z dużym drzewem rosnącym pośrodku, więc posadziliśmy szybko rosnące drzewo kwitnące. Potem nadeszły mrozy i zrobiło się zimniej niż kiedykolwiek wcześniej. Byłam pewna, że drzewo nie jest wystarczająco silne, aby wytrzymać mróz.
Moje obawy wydawały się uzasadnione, gdy w środku wiosny wszystkie drzewa wokół nas zazieleniły się i zakwitły, a nasze drzewo było małe i nagie. Minęły tygodnie i zastanawialiśmy się, czy nie powinniśmy pogodzić się ze stratą i usunąć drzewo. Postanowiliśmy dać mu jeszcze trochę czasu. Pewnego dnia, pod koniec wiosny, zobaczyliśmy liście, a potem piękne różowe kwiaty na naszym małym drzewku.
W następnym roku znów nadeszły mrozy. Ponownie pomyślałam, że drzewo jest skończone. Nie zakwitło, podczas gdy wszystkie inne drzewa rozkwitły kolorami. Ale pod koniec wiosny zakwitło! Każdego roku w końcu pojawiają się na nim liście, a potem kwiaty i jest tak piękne!
To drzewo przemawia do mojej duszy. Swoją powolnością przypomina mi, że nie działa zgodnie z moim harmonogramem. Jego stałość mówi mi, że będzie kwitło każdego roku. Nie z powodu tego, co zrobiłam lub czego nie zrobiłam, ale dlatego, że jest drzewem kwitnącym.
W moim życiu są rzeczy, na które czekam. Sprawy związane z moimi dziećmi, moim małżeństwem, moją pracą. Moje gałęzie wyglądają na nagie, podczas gdy drzewa innych są pełne, zielone i kwitnące. Co muszę zrobić? Co dziwne, w większości przypadków odpowiedź brzmi: nic. Nie muszę nic robić, tylko czekać i ufać, że tak jak nie mogę przyspieszyć rozwoju mojego drzewa, tak samo nie mogę przyspieszyć życia. Mogę nauczyć się być spokojna w tym sezonie, ponieważ kwiaty są obiecane.
„Błogosławiony ten, […] który ma upodobanie w prawie Pana i rozmyśla nad Jego prawem dniem i nocą. Jest on jak drzewo zasadzone nad strumieniem wody, które wydaje owoc w swoim czasie, a liście jego nie więdną – wszystko, co czyni, prosperuje” (Psalm 1:1–3).
W chwili, gdy to piszę, na naszym drzewie jest jeden kwiat. Wszystkie inne drzewa kwitną już od miesięcy! Nie mam pojęcia, dlaczego nasze drzewo ma inny harmonogram, chyba że po to, aby zilustrować tę lekcję – pozostańcie tam, gdzie Bóg was zasadził, pozwalając, aby gleba, słońce i deszcz, które On zsyła w waszym życiu, wykonały swoje dzieło, a kwiaty nadejdą.
