M‑am gândit în ultima vreme despre moarte. Am fost curios să aflu ce spune Biblia despre lucrul acesta şi am găsit unele lucruri foarte interesante.
Se pare că moartea este o consecinţă a neascultării omului de Dumnezeu. Dumnezeu crease primul bărbat și prima femeie să trăiască veşnic, însă din cauza naturii păcătoase a omului, moartea a intrat în lume. „De aceea, după cum printr‑un singur om [Adam] a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit” (Romani 5:12).
Vestea bună este că Iisus Hristos a învins moartea prin învierea Sa. Biblia numeşte învierea lui Iisus „nădejdea vie”(1 Petru 1:3). Fiindcă Iisus a înviat din morţi există promisiunea ca şi alţii să poată învia. Lucrul acesta se va întâmpla la a doua venire a lui Iisus, atunci când toţi cei vii care L-au primit pe Iisus în inimile lor vor primi trupuri noi, supranaturale, precum trupul pe care L-a avut Iisus după înviere (1 Corinteni 15:51-52).
Credincioşilor care deja au trecut pe tărâmul celălalt înaintea acestui eveniment Iisus le-a promis că moartea nu va fi pentru ei sfârşitul, ci o trecere către o nouă viaţă spirituală. El a spus: „Pentru că Eu trăiesc şi voi veţi trăi”(Ioan 14:19). Pentru credincioşi moartea este precum o trecere dintr-o cameră în alta, închizând uşa în urmă. Noi suntem eliberaţi de poverile şi limitările trupului nostru fizic ca să ne bucurăm de nemărginita lume spirituală.
Sunt documentate mii de situații de ceea ce este cunoscut sub terminologia de „experienţe de moarte clinică”. Sunt situații ale unor oameni care au murit sau au fost aproape de moarte, din cauza unui accident sau în timpul unei intervenţii chirurgicale, ca apoi să revină la viaţă și să‑și amintească mai târziu că în clipele de moarte clinică au avut o experiență spirituală în Rai. Au simțit că au intrat în altă dimensiune unde au fost copleşiţi de sentimentul de iubire generat de o fiinţă de lumină pe care au identificat-o ca fiind Iisus sau Dumnezeu, iar mulți au văzut îngeri și membri ai familiei care muriseră anterior. A fost cel mai uimitor lucru pe care l‑au simțit și mulți dintre acești supravieţuitori ai morţii au spus că nu mai le este frică de moarte.
Dacă avem încredere în Iisus avem siguranța că o să intrăm pe tărâmul etern al lui Dumnezeu. Acolo ne vom bucura la nesfârşit de toate splendorile Raiului, fără durerile şi problemele pe care le avem acum. „[Dumnezeu] va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut” (Apocalipsa 21:4).
