În decursul ultimelor două luni m‑am străduit să‑L pun pe Dumnezeu pe primul loc în fiecare dimineață. Și a contat foarte mult. Să petreci timp cu Dumnezeu primul lucru de dimineață este puternic și important. Timpul petrecut cu El ne pregătește să facem față la orice ne aduce ziua respectivă, bun sau rău.
Am aflat că, dacă încerc să‑mi văd de treburile zilei fără să‑mi încredințez mai întâi ziua Domnului în rugăciune este ca și cum aș conduce o mașină fără suspensii. Experții auto spun că nu este o idee bună. Nu numai că drumul va fi neplăcut pentru pasageri, dar și mașina va fi mai instabilă și mai dificil de condus.
Dacă începem ziua cu Domnul primim o perspectivă proaspătă, plină de recunoștință, pentru întreaga noastră zi. Asta nu doar că ne schimbă ziua, dar în cele din urmă ne va schimba întreaga viață. Ne ajută să avem încredere în Iisus cu tot ce ne vine în cale.
Să ne amintim, de asemenea, și că Dumnezeu nu este o ființă supranaturală care ne sfătuiește de la distanță. El dorește să aibă o relație personală și intimă cu fiecare dintre noi. De fapt, El a promis că, dacă ne apropiem de El și El se va apropia de noi (Iacov 4:8).
Evident că lucrul acesta nu este întotdeauna ușor. Viața ne lovește cu nenumărate distracții și îndatoriri. Nenumărate activități ne pot consuma tot timpul – copiii, munca, responsabilitățile vieții, internetul și rețelele de socializare, chiar și activitățile de la biserică. Uneori avem impresia că ultimul lucru la care ne‑am putea gândi ar fi timpul cu Dumnezeu.
Poate ar fi timpul să ne reorganizăm prioritățile. Dacă ne neglijăm timpul cu Dumnezeu ar fi ca și cum am merge cu mașina fără beneficiul suspensiilor și am fi mai puțin pregătiți să înfruntăm gropile și zdruncinăturile vieții. Deci, orice ar cere, să ne facem timp să‑l petrecem, singuri, cu Dumnezeu.
Iată aici câteva idei cum să începi. Eu, în loc să încep rugăciunea cu cele necesare, încep prin a‑L slăvi pe Dumnezeu. Apoi este grozav ca la început să citești puțin din Biblie, dintr‑o carte de devoțiune sau să cânți un cântec de slavă. După aceea, eu scriu în jurnalul meu de recunoștință cel puțin cinci lucruri pentru care sunt recunoscătoare din ziua precedentă.
În ultima vreme mi‑am dat seama că, asemănător ca în orice fel de relație, trebuie să fie o comunicare bidirecțională. Nu pot doar eu să spun ce vreau fără să ascult ce are de spus și celălalt. Se aplică și cu Domnul. Adesea are și El ceva ce ar dori să spună, dacă noi am asculta. De multe ori dacă stau puțin în liniște îmi amintesc de vreun verset din Biblie sau îmi vin în minte niște cuvinte de încurajare. Poate să fie și doar o propoziție, sau două, sau trei. Dar este suficient. Este frumos și reconfortant și îmi aduce perspectiva de care am nevoie pentru ziua ce îmi stă înainte, sau călăuzirea pentru ceva specific care mă neliniștește.
Amintește‑ți că El dorește relația cu noi. El a făcut tot ce i‑a stat în putință pentru aceasta. Ne‑a iertat păcatele cu costul propriului Său Fiu. Ne‑a dat Cuvântul Său, cât și privilegiul neprețuit de a petrece timp cu El. Deci, să facem acest timp o prioritate! Să‑L punem pe Dumnezeu pe primul loc!
***
Când îl punem pe Dumnezeu pe primul loc, toate celelalte lucruri se așează la locul lor sau ies din viața noastră. Dragostea noastră pentru Domnul va guverna peste toate cele care cer grija noastră, ne solicită timpul nostru, asupra intereselor pe care le urmărim și asupra ordinii priorităților noastre. – Ezra Taft Benson
Când venim la Hristos, nu mai suntem cea mai importantă persoană din lume pentru noi; Hristos este. Nu mai trăim pentru noi înșine ci avem un țel mai înalt: să trăim pentru Iisus. – Billy Graham
Trebuie să ne asigurăm că activitățile și atitudinile noastre sunt în concordanță cu ceea ce îi face în primul rând plăcere lui Dumnezeu. Pe ce ne concentrăm cel mai mult atenția devine forța motivatoare din viețile noastre. – Lysa TerKeurst
Dacă nu L‑ai primit încă pe Iisus ca Mântuitor al tău personal, o poți face rugându‑te astfel:
Dragă Iisus, cred că Tu ești Fiul lui Dumnezeu și că ai murit pe cruce pentru mine încât prin sacrificiul Tău eu să pot trăi pentru totdeauna împreună cu Tine în Rai. Te rog să‑mi ierți păcatele. Deschid ușa inimii mele pentru Tine. Te rog să mă umpli cu Duhul Tău cel Sfânt și să mă ajuți să trăiesc astfel încât să te glorific pe Tine. Călăuzește‑mi viața și ajută‑mă să Te urmez. În numele Tău mă rog. Amin.
