Întrebare: Uneori mă simt copleșit de îngrijorări. Ce pot să fac să nu mă mai îngrijorez atât de mult?

Răspuns: Cine nu se îngrijorează uneori? Ne îngrijorăm pentru ce se va întâmpla în lume. Ne îngrijorăm să nu eșuăm la școală sau la muncă. Ne îngrijorăm că nu ne vom putea descurca cu banii. Ne îngrijorăm că nu vom putea remedia greșelile făcute sau recupera ocaziile pierdute. Ne îngrijorăm pentru viitorul nostru. Ne îngrijorăm că‑i vom pierde pe cei dragi. Ne îngrijorăm de atât de multe lucruri!

Majoritatea îngrijorărilor se rezumă la unul sau două lucruri: neliniște în legătură cu eșecurile și situațiile care nu au mers bine în trecut și teamă pentru viitor.

Cum putem face ca aceste îngrijorări să nu ne afecteze? Un răspuns bun s‑ar găsi într‑un loc mai neașteptat – navele transatlantice. Aceste nave sunt construite cu uși de oțel care închid ermetic diferite compartimente și izolează problema de foc sau apă încât nava să rămână pe linia de plutire.

Așa ar trebui să fie și „nava” vieții noastre. Ca să profităm cel mai mult de prezent și să ne pregătim cel mai bine pentru viitor trebuie să ne izolăm ermetic față de îngrijorările în legătură cu trecutul, cu toate problemele și eșecurile lui, cât și față de preocupările exagerate pentru viitor. Altfel îngrijorările ne vor inunda și ne vor trage la fund.

N‑ai observat că, în general, lucrurile care nu se întâmplă niciodată sunt cele care ne îngrijorează cel mai mult? Un om de afaceri și‑a făcut odată o listă cu toate temerile lui. A decoperit că 40% din ele erau pentru lucruri care probabil că nu se vor întâmpla niciodată, 30% erau cu privire la lucruri din trecut pe care nu le putea schimba, 12% erau legate de critica altora față de el iar 10% erau îngrijorări nefondate pentru sănătatea lui. A stabilit că doar 8% din îngrijorările lui sunt fondate.

***

Îngrijorarea este precum un balansoar; îți dă ceva de făcut dar nu te duce nicăieri. – Autor necunoscut

Când ne aducem temerile și îngrijorările la Iisus, El ne umple cu pacea Lui. „Nu vă îngrijorați de nimic; ci, în orice lucru, aduceți cererile voastre la cunoștința lui Dumnezeu, prin rugăciuni și cereri, cu mulțumiri. Și pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile și gândurile în Hristos Iisus” (Filipeni 4:6-7).

Faimosul evanghelist Dwight L. Moody (1837-1899) a spus: „Poți călători spre Rai la clasa I sau la clasa a II-a. Clasa a II-a înseamnă «Ori de câte ori mă tem, eu mă încred în Tine» (Psalmul 56:3), iar clasa I este «Voi fi plin de încredere și nu mă voi teme de nimic» (Isaia 12:2). Deci, de ce n-ai călători la clasa I?”