Mie și soțului meu ne place să facem plimbări lungi. Face parte din programul nostru zilnic de mișcare, să ieșim afară și să ne bucurăm de natură în orice anotimp. De cele mai multe ori ne ținem de mână când ne plimbăm, ceea ce ne aduce amândurora bucurie.

Mă gândeam la mâinile noastre și la ce dar minunat sunt ele. Cu ele putem să ne extindem către alții și să‑i ajutăm pe cei în nevoie. Putem atinge gentil, iar mâinile noastre să spună „Te iubesc și îmi pasă”. Eu pot ține în mâna mea mâna celui drag mie și îi pot oferi mângâiere și reasigurare. Pot merge mână în mână cu nepotul meu și să‑l asigur că este în siguranță. Ținerea de mâini arată că suntem uniți și conectați. Există atâta frumusețe în mâinile noastre și le putem folosi pentru ceea ce este bine și benefic pentru cei din jurul nostru.

În Biblie citim cum și‑a folosit Iisus mâinile ca să aducă vindecare și alinare oamenilor pe care i‑a întâlnit. „La asfințitul soarelui, toți cei ce aveau bolnavi atinși de felurile boli, îi aduceau la El. El își punea mâinile peste fiecare din ei și‑i vindeca” (Luca 4:40). „«Lăsați copilașii să vină la Mine și nu‑i opriți; căci Împărăția lui Dumnezeu este a celor ca ei». Apoi i‑a luat în brațe și i‑a binecuvântat, punându‑și mâinile peste ei” (Marcu 10:14,16).

O frumoasă lucrare de artă care îmi vine în minte este „Mâini în rugăciune” de Albrecht Dürer (1508). Atât de multe creații în artă, muzică și alte domenii creative provin din munca mâinilor cuiva – sculptori, pictori, muzicieni, arhitecți și așa mai departe. Unii artiști au creat lucrări uimitoare chiar dacă acestea au implicat o muncă dureroasă și laborioasă. Gândește‑te la Michelangelo și la Capela Sixtină, sau Leodardo Da Vinci și „Cina cea de Taină”. Muzicieni precum Chopin și Schumann care au cântat și scris muzică, deși uneori le‑a fost greu din cauza vreunei boli la mâini. Ei au portretizat frumusețea iubirii lui Dumnezeu atât în artă cât și în muzică, după cum se vede în atât de multe capodopere. Și să nu uităm de cei care muncesc zilnic cu mâinile lor ca să construiască, să meșterească, să lucreze în agricutură și în alte munci.

Când mă gândesc la acești artiști și la uimitoarele daruri cu care au fost înzestrați, mă gândesc la mărețul Creator, Tatăl nostru drag. El este artistul care a creat totul cu mâinile Lui iubitoare și cu puterea Cuvântului Său. Când eu și soțul meu mergem în plimbările noastre ne bucurăm de natură și de frumusețea creației Sale. Ne minunăm de toate câte au făcut mâinile Lui. Toate sunt pentru noi să ne bucurăm de ele și să avem grijă de ele.

Iată aici câteva versete din Biblie care vorbesc despre munca Sa:

„Cerurile spun slava lui Dumnezeu și întinderea lor vestește lucrarea mâinilor Lui” (Psalmul 19:1).

„El ține în mână sufletul a tot ce trăiește, suflarea oricărui trup omenesc” (Iov 12:10).

„[Tu, Dumnezeu,] îți deschizi mâna și saturi după dorință tot ce are viață” (Psalmul 145:16).

Știind că Dumnezeu veghează asupra mea și că mâinile Lui iubitoare mă vor ghida, este o mare alinare pentru mine. M‑am confruntat cu multe temeri la viața mea, cum ar fi cele de dinaintea consultațiilor medicale, cele pentru bunăstarea copiilor mei adulți și a nepoților mei, cele pentru situația financiară, etc. Aceste temeri au putut, câteodată, să mă copleșească sau să‑mi aducă descurajare. Poate ți s‑a întâmplat și ție.

Ceea ce mi‑a adus mângâiere și liniște sufletească în acele situații a fost să mă țin de Domnul și de Cuvântul Său. Am descoperit că, dacă‑mi țin mintea ocupată cu gândurile bune și pozitive m‑a ajutat să depășesc temerile și să‑mi păstrez curajul și speranța până la capăt.

Iată aici câteva versete care mie mi‑au dat tărie și pace:

„Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îți vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare” (Isaia 41:10).

„Și pacea lui Dumnezeu, care întrece orice pricepere, vă va păzi inimile și gândurile în Hristos Iisus” (Filipeni 4:7).

Învățând să‑mi pun mâna și viața în mâinile Lui călăuzitoare și iubitoare mi‑a adus atât de multă bucurie și liniște sufletească. Știu acum că viața mea pe pământ nu este o călătorie pe care o fac singur, căci El este cu mine, mă ține în siguranță, mă călăuzește cu consecvență și îmi dă toate cele necesare. Atingerea Lui mă mângâie și mă vindecă, mână Lui mă ridică și mă susține, iar dragostea Lui fără sfârșit îmi aduce atât de multă bucurie. Ce partener de călătorie minunat! El a promis: „Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi. Eu sunt cu voi în toate zilele” (Evrei 13:5; Matei 28:20).

Sper ca aceste gânduri și meditații să te reasigure că ești iubit și în siguranță în mâinile Lui, pentru totdeauna.

Dacă nu L‑ai primit încă pe Iisus ca Mântuitor personal, o poți face chiar acum, rugându‑te următoarea rugăciune:

Dragă Iisus, cred că Tu ești Fiul lui Dumnezeu și că ai murit pe cruce pentru mine, ca prin moartea și învierea Ta să pot trăi pentru totdeauna cu Tine în Rai. Deschid acum ușa inimii mele pentru Tine. Te rog să mă ierți de toate păcatele. Umple‑mă cu Duhul Tău cel Sfânt. Călăuzește‑mi viața și ajută‑mă să Te urmez. În numele Tău mă rog. Amin.