Am văzut un documentar intitulat: „Deci, unde este acasă?”. Era dedicat copiilor culturii a treia (TCK – Third culture kids), adică acei copii care au crescut într‑un mediu cultural diferit de cel al părinților lor, adesea ca rezultat al carierei internaționale a părinților (misiuni diplomatice, militare, religioase sau de afaceri). Mi s‑a părut interesant fiindcă și eu mi‑am crescut copiii în diferite țări străine. Tinerii intervievați în documentar au descris provocările cu care s‑au confruntat, dar și punctele tari și valorile pe care le‑au acumulat pe parcurs. Au mers de la adjective precum „dezrădăcinat” și „confuz” până la „multilingv”, „multicultural” și „deschis la minte”. Pare că s‑au adaptat bine și erau niște tineri maturi, care puteau relaționa cu mai multe culturi și aprecia schimbările și provocările cu care s‑au confruntat.
La finalul documentarului toți au menționat că acasă nu este neapărat un loc fizic, sau un oraș sau o țară anume. Acasă este acolo unde îți este inima. Acasă înseamnă familia și prietenii și comunitatea.
Asta mi‑a amintit de perioada când m‑am mutat eu în Balcani, cu 27 de ani în urmă. Nu cunoșteam limba și fiindcă aveam trei copii mici, petreceam o mare parte din timp având grijă de ei. După școală îi duceam la plimbare prin cartier și întâlneam mereu oameni și ne făceam prieteni noi. În final copiii mei au învățat fluent limba și cultura locală. Ba chiar erau puțin confuzi când erau întrebați întrebările clasice: „De unde ești?” fiindcă ei se obișnuiseră cu situația lor neobișnuită și le era bine să fie puțin unici.
Pentru câțiva ani acea situație fusese casa noastră. Acum toți sunt adulți, s‑au mutat și și‑au clădit propriile vieți în alte țări. Acum își fac acele noi locații să fie căminele lor. În final, responsabilitatea fiecăruia dintre noi este să își clădească cămine iubitoare oriunde s‑ar afla.
Asta m‑a făcut să mă gândesc la viitorul nostru cămin în Rai, acolo unde ne vom simți cu adevărat acasă în sfârșit! După cum spunea Iisus: „În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Eu Mă duc să vă pregăteasc un loc” (Ioan 14:2).
Dacă nu L‑ai primit încă pe Iisus ca Mântuitor și nu ți‑ai rezervat casa ta în Rai cu El și cu Tatăl, o poți face rugâdu‑te:
Dragă Iisus, cred că Tu ești Fiul lui Dumnezeu și că ai murit pentru mine, ca prin sacrificiul Tău să trăiesc pentru totdeauna în Rai. Te rog să‑mi ierți păcatele. Îmi deschid ușa inimii pentru Tine. Umple‑mă cu Duhul Tău cel Sfânt. Călăuzește‑mi viața și ajută‑mă să te urmez. În numele Tău mă rog. Amin.
