Zima u Rumunjskoj. Nekolicina nas je pripremala poklone i vrećice pune piletine, osnovnih prehrambenih proizvoda, grickalica i voća.

Auto smo parkirali u slabo osvijetljenoj ulici okruženoj velikim stambenim zgradama. Marius i ja krenuli smo vođeni Božjom ljubavlju i Duhom Svetim. Ušli smo nasumce u jednu od zgrada i popeli se stubama, skrenuli lijevo pa desno, i zaustavili se ispred jednih vrata.

Pokucali smo i pričekali. Nitko se nije javio, pa smo pokucali još jednom.

A onda su se vrata otvorila i pred nama je stajao čovjek. Iza njega ugledali smo praznu sobu i malo dijete. Iznenađeno je gledao u nas. Kada je ugledao vrećice u našim rukama rekao je: “Je li vas moja svekrva poslala?” A potom je procijedivši kroz zube dodao: “Ne želim imati ništa s njom!” A onda je počeo zatvarati vrata ispred nas.

Nekako smo mu uspjeli objasniti da to uopće nije bio slučaj, nego da je bio Badnjak i da smo osjetili snažan unutrašnji nagon da pokucamo na njegova vrata. Tiho nas je slušao, a zatim se odmaknuo i pustio nas unutra.

Kročili smo u oskudno namješten stan, obasjan prigušenom svjetlošću. Ugođaj je bio tmuran i žalostan, bez božićnog drvca, bez radosti, bez hrane na stolu.

Počeli smo razgovarati i Bogdan nam je ispričao da ga je žena nedavno napustila. Bio je siromašan i zbog Badnje večeri osjećao se još usamljenije.

Podijelili smo s njim riječi nade i vjere, nadajući se da ćemo ohrabriti njegovo slomljeno srce. Zatim smo na njegov stol stavili svu hranu koju smo donijeli sa sobom i dali poklone i slatkiše njegovoj djevojčici, što je odmah vratilo osmijeh na njezino lice.

I dok smo tako sjedili i razgovarali, smijali se i molili, ozračje se promijenilo. Soba se ispunila mirom i svjetlošću. Kristova prisutnost se osjećala te noći u tom skromnom, malenom stanu.

Prema autu smo se vraćali polako, bez riječi. Vozeći se kući, kako bismo uživali u božićnoj večeri s našim voljenima, osjećali smo Isusovu prisutnost. Srca su nam bila puna.

Neka vam Božić donese puno radosti dok dijelite njegovo istinsko značenje s onima kojima je potrebna nada Božića – s izgubljenima, usamljenima i slomljenima.