Eu știu în principiu că fericirea nu depinde de circumstanțe și că bucuria este un dar de la Dumnezeu pe care îl poți avea indiferent de situația în care te afli. Însă a ști și a trăi sunt două lucruri foarte diferite.

Chiar azi, când m‑am așezat să scriu acest articol despre bucurie, s‑a întâmplat ceva care mi‑a furat bucuria. Cum se poate ca ceva ce ar trebui să fie mereu în sufletul meu să îmi scape așa de repede? Așa mi se pare uneori.

Galateni 5:22 spune că bucuria este roada Duhului lui Dumnezeu care sălășluiește în noi. Romani 15:13 spune: „Dumnezeul nădejdii să vă umple de toată bucuria și pacea pe care o dă credința, pentru ca, prin puterea Duhului Sfânt, să fiți tari în nădejde”. Deci, bucuria nu este ceva ce eu produc, ci ceva ce eu primesc.

Cuvântul lui Dumnezeu ne spune să ne „bucurăm” și să „considerăm ca bucurie” și să „slăvim” și să „aducem mulțumiri”. Toate acestea sunt cuvinte care implică acțiune. Deci, am putea oare spune că bucuria este o alegere? Oare eu am ales azi bucuria atunci când starea mea sufletească a fost deranjată rapid de circumstanțe? Nu. Bucuria a fost opusul la felul în care m‑am simțit eu. Asemănător cu felul cum mă simt atunci când mă târăsc din pat ca să merg la sală să fac mișcare, „să fii bucuros” înseamnă să tragi în direcția opusă față de felul cum te simți.

Nu pot să‑ți spun de câte ori nu m‑am forțat să merg la mișcare când, de fapt, aș fi preferat să stau în pat sau pe canapea. Dar, de asemenea, nu pot să‑ți spun de vreun antrenament pe care l‑am regretat; de fiecare dată m‑am simțit mai bine după, față de înainte să încep.

La fel, nu pot să‑ți spun de vreo situație în care am ales bucuria și apoi să fi regretat. Nu m‑am gândit niciodată Trebuia să fi rămas supărată și tristă!

Citind aceste versete din Biblie a fost ca o resetare a minții! I‑am cerut lui Dumnezeu să mă umple cu bucurie și pace, ca să abund în speranță. Apoi am pus în practică acele acțiuni de bucurie și a funcționat.

Prieteni, dacă v‑ați pierdut bucuria, am înțeles. Și nu vreau să simplific lucrurile. Viața este grea, iar unele perioade par o pacoste și sunt lungi, singuratice și seci. Dacă așa ești tu acum, mă rog ca Dumnezeu să te umple cu bucuria și cu pacea Lui, ca prin puterea Duhului Sfânt să abunzi în speranță.

Dacă ai aer în plămâni, ai motiv de laudă, așa că începe de aici și vezi unde te duce.