Îmi face mare plăcere să cumpăr jucării educative pentru nepoțica mea. Îi dau câte ceva aproape de fiecare dată când o văd și mi-am dat seama că, în ochii ei, fiecare lucru este un dar. Chiar și cutia în care este ambalată jucăria poate fi distractivă. Prezența mea cu ea este un dar și se entuziasmează ori de câte ori intru pe ușă. Faptul că îi aduc sau nu ceva nu este atât de important pentru ea cât îmbrățișarea pe care i-o dau atunci când o văd.

Îmi amintește de ceea ce se spune în Biblie în Matei 18:2-4: „Iisus a chemat la El un copilaș, l‑a pus în mijlocul lor și le‑a zis: «Adevărat vă spun că, dacă nu vă veți întoarce la Dumnezeu și nu vă veți face ca niște copilași, cu niciun chip nu veți intra în Împărăția cerurilor. De aceea, oricine se va smeri ca acest copilaș va fi cel mai mare în Împărăția cerurilor»”. Putem învăța cu toții să fim puțin mai asemenea copiilor; ceea ce include și aprecierea smerită a tuturor „darurilor” care apar în viețile noastre și să le privim cu entuziasm și curiozitate.

De prea multe ori am privit evenimentele, circumstanțele sau provocările vieții mele și am încercat să le analizez. Este bine sau rău pentru mine? N‑am cerut asta, ce să fac cu ea?

În schimb, văd că ar trebui să‑i mulțumesc lui Dumnezeu în toate situațiile, știind că El poate face ca toate lucrurile să lucreze împreună spre binele meu. (Vezi Romani 8:28.) Ar trebui să‑L întreb ce ar trebui să învăț din orice îmi vine în cale. Și ar trebui să apreciez mai ales darul comunicării cu Dumnezeu, care îmi dă credința să iau ceea ce vine în viața mea, să‑l explorez și să văd ce are El pentru mine să învăț din acea situație.

Anul acesta mi‑a adus daruri pe care poate nu le‑am cerut sau nu le‑am apreciat. Uneori mă găsesc, întrebându‑L pe Dumnezeu de ce, și aș vrea să arunc acele daruri fiindcă nu erau ceea ce îmi doream. Însă Iisus m‑a ajutat să apreciez toate darurile care au venit în viața mea. Și am ajuns să înțeleg că timpul petrecut cu El este cel mai mare dar, deoarece prin dulcea noastră părtășie, El pune totul în perspectivă și îmi restaurează bucuria copilărească.