Cum ar trebui să arate cartierul, sau orașul perfect? Probabil că ar avea vile pe toate străzile și parcuri la fiecare colț. Ar fi fără ambuteiaje, cu multe restaurante frumoase și cu o climă ideală. Toată lumea ar avea bani din belșug. Ar fi nelimitate beneficii pentru sănătate sau, și mai bine, nimeni nu s‑ar mai îmbolnăvi.

Acum imaginează‑ți acest loc perfect cu oameni răi care trăiesc în el. Ei mint, înșală și fură. Se supără și sunt violenți. Se plâng mereu. Cartierul și orașul perfect nu mai sunt așa de perfecte, nu din cauză că lipsește ceva din bunurile materiale, ci pentru că le strică oamenii care locuiesc acolo.

Fariseii căutau „lumea ideală”. Au numit‑o „împărăția lui Dumnezeu”, iar pentru ei însemna detronarea Imperiului Roman, Israelul să devină o națiune puternică și să crească puterea și autoritatea lor. Când a apărut Iisus în scenă, ei l‑au întrebat despre când va veni împărăția lui Dumnezeu, iar Iisus le‑a spus, spre întristarea lor, că împărăția lui Dumnezeu nu era ceva ce puteau vedea cu ochii, sau un loc care putea fi identificat fizic; în schimb, El le‑a spus că „împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru” (Vezi Luca 17:20-21.)

Iisus nu venise să construiască „o lume mai bună”. Mai degrabă El s‑a concentrat să‑i facă pe oameni buni prin renaștere și transformare spirituală. El ne‑a arătat cât de mult ne iubește Dumnezeu. El ne‑a învățat cum să‑l iubim pe Dumnezeu și pe alții. El ne‑a adus în relația potrivită cu Dumnezeu prin faptul că a plătit prețul suprem pentru toate păcatele pe care le‑am făcut sau le vom face vreodată. Când ucenicii Lui au continuat să promoveze împărăția Sa, și‑au luat rolul de servitori, tot așa cum fusese și Iisus, și s‑au concentrat pe sufletele eterne ale oamenilor și i‑au încurajat, așa cum a spus Pavel: „împăcați‑vă cu Dumnezeu” (2 Corinteni 5:20).

În final, împărăția lui Dumnezeu este acolo unde credincioșii trăiesc în armonie cu Dumnezeu și unii cu ceilalți. Locuitorii împărăției s‑ar putea să trăiască în case frumoase sau în mahalalele locale. Pot fi căsătoriți sau singuri, tineri sau bătrâni, sănătoși sau bolnavi. Chiar și așa, ei compun împărăția, iar Dumnezeu locuiește în ei și îi umple cu prezența Lui. Mai mult, prezența Lui emană din ei înspre lume de fiecare dată când un membru al împărăției dăruiește un zâmbet sau un cuvânt bun, ajută pe cineva în nevoie și împărtășește adevărul din Cuvântul lui Dumnezeu și dragostea Sa cu alții.

Să ne bucurăm și noi să trăim în împărăția Sa și să o extindem în fiecare zi.