Am ajuns să‑mi dau seama că ori de câte ori mă las copleșită de îngrijorare este fiindcă îmi imaginez un viitor fără Dumnezeu. Mă confrunt singură cu viitorul și uit să adaug și factorul Dumnezeu în ecuație. Atunci apare îngrijorarea. Dar imediat ce‑mi dau seama de asta, mă opresc și reflectez și văd greșeala din gândirea mea, imediat îngrijorarea mea referitoare la viitor se transformă în slavă lui Dumnezeu pentru bunătatea Lui din prezent.

Când am înțeles acest tipar a fost un punct de cotitură pentru mine. Acum, când observ că sunt neliniștită și prinsă în gânduri de felul „dar dacă…”, mă opresc și mă gândesc: Îl văd pe Dumnezeu în viitorul meu? Dacă sunt sinceră, recunosc de obicei că „nu”. Așa am învățat să‑mi schimb centrul atenției și să‑mi reamintesc că Dumnezeu m‑a ajutat să ajung până unde am ajuns acum. El a fost credincios la fiecare pas – prin provocări, bucurii, eșecuri și succese. Privind în urmă văd suplinirea Sa, prezența Sa, mângâierea Sa, tăria Sa, credincioșia Sa și mâna Sa care m‑a ghidat. Deoarece El a fost de încredere în trecut, pot să am încredere în El și pentru viitor.

Când aleg în mod conștient să îl văd pe Dumnezeu în viitorul meu, îngrijorările dispar. Îmi imaginez că El merge alături de mine, mă ține de mână, sau stă lângă mine, și îmi reamintesc că El deja este lângă mine, pregătind calea dinaintea mea. Recunoscând prezența Lui în viitor îmi dă încredere și pace. Meditând asupra promisiunilor Lui din Cuvântul Său îmi clădesc o fundație solidă pentru credința mea și speranță pentru viitor.

Aș vrea să spun că stăpânesc această practică. Dar nu. Dar ce pot spune este că a devenit o unealtă importantă pentru mine când trebuie să‑mi transform îngrijorările în legătură cu viitorul în slavă pentru trecut, prezent și chiar viitor. Când mă îngrijorez îmi reamintesc că până în acel moment am fost ajutată și astfel pot avea încredere că Dumnezeu va continua să mă ajute. Să îl văd pe El în viitorul meu înseamnă să am încredere în bunătatea Lui, în planurile Lui și în dragostea Lui – indiferent de ce urmează în calea mea. Și nu mai trebuie să mă tem pentru ce urmează fiindcă știu că Dumnezeu este tot timpul cu mine și lucrează ca toate lucrurile să fie spre binele meu.