Tag Archives: Shkrime personale

 • Një vëlla i madh

  Një ditë kur isha nëntë vjeçe, unë dhe vëllai im i madh shkuan për të notuar. Unë nuk kisha mësuar ende të notoja siç duhet dhe dija vetëm pak not qeni dhe të shtrihesha në shpinë. Vëllai im i madh ishte një notar i shkëlqyer, pikërisht kjo qe arsyeja pse prindërit e mi e dërguan […]

 • Zinxhiri i faljes

  Më kanë mahnitur gjithmonë njerëzit që mund të falin. Kur isha fëmijë, kisha një shok në shkollë, i cili nuk i kthehej të tjerëve, kur ata talleshin me sjelljet e tij të çuditshme dhe me fytyrën e tij me puçrra. Më vonë, mua m’u desh të mësoja të falja kur i dashuri im më la […]

 • Tigani i djegur

  As retë e errëta dhe acari i erës së akullt jashtë nuk dukesh aq të rrahura nga era dhe aq të ftohta sa zemra ime. Teksa mora një tigan të thellë nga dollapi, e mbusha me ujë, hodha fasule të thara në të dhe ndeza sobën, mendja ime shëtiste, duke ripërshkuar ngjarjen e javëve dhe […]

 • Ç’më mësoi Agari

  Dija pak se kush ishte Agari nga disa ilustrime të Biblës që kisha lexuar kur isha fëmijë. Por këtë vit, pasi vendosa të lexoj Biblën faqe më faqe, u hasa me historinë e saj me perspektiva të reja mbi dashurinë e Zotit për secilin prej nesh. Agari ishte shërbëtorja egjiptiane e Sarajit, gruas së Abramit.1 Ajo […]

 • Unë jam i famshmi i Zotit

  Vajza ime Kristen është e famshme. Ka qenë qëkur ka lindur. Unë dhe gruaja ime ndjekim çdo lëvizje të saj dhe dokumentojmë humorin, fytyrën dhe veprimet e saj. Ne flasim shumë për të dhe ndajmë histori rreth zakoneve të saj të çuditshme apo shijeve më të fundit. I japim asaj mbështetje dhe përkujdes, dhe bëjmë […]

 • Ktheja nderin dikujt tjetër

  Kohët e fundit kam lexuar për lëvizjen “Pay It Forward.” Ajo që më bëri më shumë përshtypje është sa e thjesht është filozofia e tyre. Prapë shpesh është vështirë të jesh altruist dhe të bësh diçka për dikë vetëm sepse të ka ndihmuar, apo sepse ti do që të vazhdojë cikli. Shumë herë në jetën […]

 • Të tregosh ndjeshmëri

  Po shikoja një intervistë të dielën e shkuar dhe të ftuarit i bënë një pyetje, “Cila është nevoja më e madhe sot në botë?” Pa nguruar, ai u përgjigj, “Ndjeshmëria. Bota ka më shumë nevojë për ndjeshmëri.” Unë, me shumë gjasa, do të isha përgjigjur pa u menduar se bota ka më shumë nevojë për […]

 • Më do dhe më vlerëson

  Kur e pyetën cilat ishin urdhëresat më të mëdha të Zotit, Jezusi u përgjigj “Duaje Zotin, Perëndinë tënde me gjithë zemrën tënde, me gjithë shpirtin tënd dhe me gjithë mendjen tënde [dhe] duaje të afërmin tënd porsi vetveten. Nga këto dy urdhërime varet i tërë ligji dhe profetët.”1 Mesa duket ai e dinte se duke […]

 • Pasi pushoi breshëria e plumbave

  Po kaloja një periudhë të vështirë. Më binin vazhdimisht ndërmend njerëzit që më kishin fyer dhe e gjeja veten duke turfulluar nga mëria dhe inati. Megjithatë, e vetmja gjë që arrin inati dhe acarimi im, është të mjegullojë të menduarin dhe perspektivën time. S’ma zgjidh kurrë problemin. Reagimi im është të kundërpërgjigjem dhe t’i çoj […]

 • Më vjen keq

  Për vite të tëra i vëzhgova fëmijët gjatë veprimtarive në pushim dhe te këndi i lojërave. Mes gjithë vrapit, kërcimeve, rrëmujës dhe lojërave të bukura, dikush gjithmonë përfundonte duke u përplasur, penguar, shtyrë, etj. Shpesh fëmija shkaktonte aksidentet çonte menjëherë dorën e tij apo të saj dhe thoshte, “S’është faji im!” ose “Nuk e bëra […]

 • Fuqia të falësh

  Unë e zbulova fuqinë e faljes në një pasdite korriku,  në vitin 1976. Ishte gjatë regjimit të Idi Aminit, kur Uganda kishte arritur në një ndalesë, karrierat, ekonomia, infrastruktura, arsimi, gjithçka. Unë isha studente në Universitetin Mekerere dhe gjithashtu sapo isha martuar dhe po prisja një fëmijë. Ngaqë universiteti nuk kishte furnizime dhe lektorët apo […]

 • Jeta dhe tetrisi

  Vdes ta luaj video lojën Tetris me pllakat plotësuese. Arsyeja pse e pëlqej është se mund ta planifikoj duke parë pjesëzat e radhës që do të vijnë, dhe teksa ato zbresin, mund t’i vendos në vendin e përshtatshëm dhe ta zvogëloj pirgun. Të paktën, kjo është ideja. Akoma më bukur është të korrigjosh gabimet që […]