2016

 • Përsëri nga e para?

  Gjatë 12 viteve të fundit, kam punuar si kontraktuese e pavarur për një projekt që e kisha me shumë pasion. Falë disa ndryshimeve të kohëve të fundit, ky projekt u anulua. Unë ndiej zbrazëti, si një vrimë në stomakun tim, dhe jam munduar të kuptoj çfarë do të ndodhë tjetër. T’ju them të drejtën, nuk […]

 • Hapa të vegjël, progres i shpejtë

  Nja dy vite më parë, fillova vrapin si aktivitet fizik, dhe u përpoqa ta ushtroja rregullisht. Me shpejtësi arrita të vrapoja me distanca të gjata dhe më gjatë se kur e fillova, por pasi arrita njëfarë niveli nuk pësova ndryshime për një vit, në mos më shumë. Më dukej e vështirë të rrisja rezistencën përtej […]

 • Të pranosh ndryshimin

  Kur je duke përjetuar shumë lëvizje apo ndryshime, mund të rritet niveli i pasigurisë, shqetësimit, madje edhe pak frikë, merak apo dekurajim, duke pyetur veten sesi do t’ia dilni mbanë dhe se çfarë rezervon e ardhmja. Të besosh në Zot nuk të garanton se ndryshimet do të jenë të thjeshta për t’u kaluar, apo se […]

 • Të rritemi nga përvojat!

  Kohët e fundit u bëra nënë me dy fëmijë. Vijnë kaq shumë emocione, gëzime dhe mësime të reja, me ardhjen e një fëmije tjetër në familje. Sfida më e re me të cilën unë përballem është të bëhem gati të kthehem në punë dhe të përgatis foshnjën time tre muajshe për këtë ndryshim. Vajzën time […]

 • Një rrëfenjë mbi dy gjëegjëza

  Njëditëzaj, dikush më dërgoi një listë me gjëegjëza, gjë që më bëri të kuptoja se nuk jam shumë i zoti me to.  Ma merr mendja se kam nevojë për praktikë, kështu që kam vënë në provë durimin e njerëzve që më rrethojnë, duke sajuar vetë gjëegjëza, disa më të mira se të tjerat. Po ju […]

 • Dreka piknik

  Në një nga ato ditët e lavdishme të verës që të bëjnë zemrën të këndojë, familja jonë shkoi për një shëtitje në Bodnant, një kopësht i famshëm botanik në Uellsin Verior. Kaluam orë të tëra duke eksploruar 80 akër (4047 m katror) lëndina dhe brezare; duke u larë në një ujëvarë ngjyrash dhe aromash kur […]

 • Të shprehësh mirënjohjen

  Secili prej nesh është marrës i dashurisë dhe kujdesit të Zotit. Të jesh mirënjohës ndaj Zotit na mbush me ndjenja mirënjohjeje për jetën dhe për gjithçka që ajo sjell në rrugëtimin tonë. Kur ndalojmë një moment dhe shohim përreth, kur shohim zogjtë, qiellin, panoramën, lulet, gjelbërimin, kur reflektojmë mbi gjërat që shijojmë, për dashurinë që […]

 • Jasemini i bardhë

  Vdekja e vëllait tim ishte një goditje e rëndë për mua, ndoshta ngaqë ishte shumë e papritur. Xhoni vdiq nga një sulm në zemër kur ishte vetëm 51 vjeç. Deri në atë moment, ai dukej i fortë, i shëndetshëm, dhe se ishte në lule të jetës, ndaj ishte e vështirë për mua të pranoja humbjen […]

 • Ringjallja e pasionit

  Nuk e mbaj mend herën e parë kur u takuam; ai thjesht dukej se kishte qenë gjithmonë afër ndërkohë që unë rritesha. Prindërit e mi e ftonin gjithmonë të na bashkohej nëpër pushimet verore dhe praktikisht në çdo rast tjetër familjar. Ne shkonim në shkollë dhe ktheheshim së bashku në shtëpi, ishim goxha të afërt […]

 • Një burrë në mes të njerëzve

  Dukej si një vendbanim i vogël, rreshta ndërtesash të bashkërenduara nga njëra anë dhe kopshte të rregullta me perime në anën tjetër. Në distancë ishte një fushë basketbolli. Akoma më tutje, një tregtar shiste fruta. Eca në rrugën e pisët pas babait tim, i cili po bisedonte me disa burra ndërkohë që ecte. Turma të […]

 • Zoti nuk të braktis kurrë

  Disa vite më parë, kur sapo kisha filluar udhëtimin tim si misionare vullnetare, unë u përballa me një vendim të madh. Isha e shqetësuar dhe e frikësuar, edhe përfundova duke luftuar për ditë të tëra me veten për këtë vendim. Zoti në fund m’u përgjigj duke më dhënë një ilustrim të thjeshtë. Ishte tabloja e […]