2015

 • Mrekullia

  Historia e Skenës së parë të Lindjes së Jezusit është një nga elementët më të njohur të Krishtlindjeve: Është e njohur ndër vite se Shën Francesko nga Assisi u kërkoi banorëve të fshatit Grecchio, në vitin 1223 të luajnë rolin e personzheve në këtë Skenë. Ajo që është e sigurt, është fakti që këta “djepat […]

 • Krishtlindjet më të mira

  Ai vit në të cilin patëm shumë pak para për Krishtlindje, doli viti më i mirë! Pasi u transferuam në një vend të ri, na u desh të linim pas të gjitha zbukurimet e Krishtlindjeve. Pyesja veten se si do të mund ta zbukuronim shtëpinë atë vit, duke qenë se kishim edhe një buxhet të […]

 • Festime, jo perfeksion

  Nëse jeni si unë, me siguri e keni idenë se si duhet të jenë Krishtlindjet ideale. Ndoshta keni në mendje një pemë me zbukurime të përkryera, një vend ideal për të shkuar me pushime, darkën e përkryer të Krishtlindjeve rrethuar nga familjarë dhe miq, pijet, torta e Krishtlindjes e çdo gjë tjetër që ju pëlqen. […]

 • Momenti i mrekullive

  Para disa vitesh jetoja dhe punoja në një qendër vullnetare në jug të Rusisë. Një javë para Krishtlindjeve, një stuhi bore dëmtoi linjën kryesore të energjisë elektrike të të gjithë zonës. Nuk e dinte askush sa do të zgjaste defekti, sepse punonjësit që do kujdeseshin për riparimin e kabllove duhet te prisnin të përmirësohej moti […]

 • Telegrami i shpresës

  Autori i njohur motivues Norman Vincent Peale shkroi, “Krishtlindjet lëvizin një shkop magjik në këtë botë dhe çdo gjë bëhet më e mirë dhe më e bukur.” Kjo thënie të ngjall imazhin e një zjarri të madh pranë një vatre me çorape shumëngjyrëshe që varen nga raftet e oxhakut; një pemë jeshile mbushur me drita […]

 • Pse në kasolle?

  Ajo lindi djalin e saj—të parëlindurin, e mbështolli me pelena dhe e vendosi në grazhd, sepse në han nuk pati vend për ta.—Luka 2:7 Zoti i universit mund të kishte zgjedhur çdo lloj vendi për lindjen e Jezusit. Kjo ngre pyetjen se përse Zoti zgjodhi një banesë aq të thjeshtë ku mbaheshin dhe ushqeheshin kafshët—një […]

 • Zoti me ne

  Disa njerëz nuk mund ta kuptojunë se si Zoti mund të ketë zbritur në tokë dhe të jetë kthyer në një qënie njerëzore. Mua, nuk më çudit aspak. E kam shumë të lehtë ta besoj sepse shoh Jezusin që lind në zemrat e njerëzve çdo ditë. Ai vjen, jeton në zemrat e njerëzve dhe ndryshon […]

 • Në kërkim të yllit

  Çdo Krishtlindje, imagjinoj tre burrat e mençur duke udhëtuar nëpër shkretëtirë në kërkim të yllit misterioz. Mund t’i përfytyroj përmes shkretëtirave të nxehta ranore gjatë ditës dhe në kamp gjatë natës. Askund tjetër në tokë përveçse natën në shkretëtirë, nuk mund të shohësh qiejt të mbushur aq plot me bukuri dhe mister! Mund t’i shoh […]

 • Pranë nesh për shumë kohë

  Sa bukur është të mendosh për grazhdin, engjëjt dhe për atë natë kur Jezusi erdhi në tokë. Janë mendime që kalojnë në mendjen tonë për disa javë gjatë sezonit të Krishtlindjeve, por që duhet t’i mbartim me vete herë pas here edhe gjatë gjithë vitit. Por ajo ishte vetëm një pjesë e vogël e një […]

 • E vetme për Krishtlindje

  Isha përpjekur të mos mendoja për Krishtlindjet, duke mos e pritur me shumë gëzim dhe duke shpresuar edhe për atë që dukej e pamundur, ardhjen e një engjëlli në jetën time që do të rregullonte gjithçka. Madje u përpoqa të shtirem se ishte një ditë e zakonshme, asgjë e veçantë, me shpresën se kështu do […]

 • Gjëja më e rëndësishme

  —Një përshtatje e Krishtlindjeve nga 1 Korintasve 13 Nëse e zbukuroj shtëpinë time me drita vezulluese të bukura dhe topa të shndritshëm, por nuk tregoj dashuri, jam thjesht një dekoruese si gjithë të tjerët. Nëse kyçem në kuzhinë duke pjekur biskotat e Krishtlindjeve, duke përgatitur ushqim të shijshëm dhe duke bërë gati një tryezë të […]

 • Në mbyllje të vitit

  Rruga e vitit të shkuar po mbaron. Mund të kthejmë kokën pas e të shohim çfarë ka kaluar e të rikujtojmë momentet e bukura, gëzimet surprizë, lajmet e mira që vinin si ujë i freskët për një njeri të etur.1. Pastaj sërish, mund të përjetojmë një ndjenjë qetësie, sepse problemet e vitit të shkuar më […]