Volumi 15.12 | Dhjetor 2014

 • Sezoni Magjik

  Para disa vitesh, një shoku im shumë i talentuar kaloi orë të panumërta duke ndërtuar në detaje skenën e mrekullueshme të Krishtlindjeve me brumë shumë të kripur. Qendra ishte kasollja e kafshëve, por skena shtrihej përtej saj, në Betlehem dhe fshatrat përreth. Ndërtesat ishin të lyera, rrugët të shtruara me zhavorr të imët, nëpër kopshte […]

 • Mollët e kuqe flakë

  Krishtlindjet e vitit 1984 ishin Krishtlindjet e treta për familjen tonë, që i festonim larg Europës. Fshati i largët në Indinë lindore, ku ishim transferuar për të ofruar ndihmë vullnetare, ishte bërë shtëpia jonë e dytë. Pas disa vështirësive për t’u përshtatur me ndryshimet klimaterike dhe kulturore, shumë shpejt filluam të çmojmë njerëzit e mrekullueshëm […]

 • Këngët e Krishtlindjeve

  Diçka që më ka pëlqyer gjithmonë për Krishtlindje është të dëgjoj dhe këndoj këngët e Krishtlindjeve që janë shkruar ndër shekuj. Më pëlqejnë aq shumë saqë i dëgjoj gjatë gjithë vitit. Shumë prej tyre janë kryevepra dhe shumë prekëse. Kohët e fundit, duke kërkuar online për fjalët e disa këngëve, u mahnita si kurrë më […]

 • Ai erdhi pranë nesh

  Kohët e fundit, po lexoja historikun e Krishtlindjeve dhe se nga burojnë traditat tona të ndryshme të Krishtlindjeve, duke përfshirë edhe ato që i kanë fillesat tek ritualet apo festivalet pagane. Më bëri përshtypje një nga faktet më të rëndësishme rreth Jezusit. Më bëri përshtypje se si Ai na pranon të gjithëve ashtu siç jemi. […]

 • Të ringjyrosësh engjëllin

  Statuja e vogël e një engjëlli që kishte kapur për dore një djalë të vogël, ishte vendosur në një vend jo të dukshëm në raftin e një dyqani antik. Ishte mbuluar me pluhur, e humbur mes rrëmujës së kavanozëve, enëve dhe zbukurimeve. Një burrë, që po i hidhte një sy dyqanit e pa statujën dhe […]

 • Këpucët e Krishtlindjeve

  Sezoni i Krishtlindjeve—pa dyshim periudha ime e preferuar e vitit—është e mbushur me shumë kujtime të paharrueshme. Ishte dhjetor dhe binte borë; unë isha gjashtë vjeç dhe familja ime u kthye në shtëpi në Amerikë nga Filipinet, ku kishim qenë misionarë në vitet e mëparshme. Kjo ishte hera e parë që takova gjyshërit dhe hera […]

 • Barinjtë e palarë

  “Kishte barinj aty pranë, që rrinin jashtë nëpër fusha duke ruajtur kopetë e tyre gjatë natës.”—Luka 2:8 Kur isha fëmijë, një nga fotot e mia të preferuara ishte ajo e Jezusit ku Ai paraqitej si Bariu i Mirë që mbante një qengj mbi shpatullat e Tij. Nëse mendoni si unë, besoj mund t’i keni konsideruar […]

 • Balet në qiell

  Ishte mëngjesi i Krishtlindjeve dhe unë më bashkëshorten time po pushonim pas një Dhjetori të vrullshëm. Pamja nga veranda e hotelit tonë—një liqen i bukur i rrethuar nga male të mbuluar me borë—ishte një pamje piktoreske, por si vrojtues shpendësh që jam, më tërhoqi vëmendjen ajo që po shihja lart në ajër. Tufa të mëdha […]

 • 1001 dhurata për Jezusin

               Krishtlindjet e kaluara nuk e sollën ndriçimin magjik që prisja. Isha mërzitur nga komercializmi që përfshin qytetin në muajt që paraprijnë Krishtlindjet. Duke parë reklamat e shumta nëpër revista dhe duke menduar për pamundësinë për t’i bërë dhurata Jezusit, më humbi entuziazmi. Nuk kasha dëshirë të zbukuroja pemën e as nuk doja të kisha […]

 • Çfarë dhurate dëshiron Ai për ditëlindje?

  E dua shumë ditëlindjen time dhe çdo gjë të asaj dite—veçanërisht telefonatat me urime, mesazhet, e-mail-et, urimet në Facebook dhe kartolinat nga familjarët dhe miqtë. Atë ditë, çdo gjë bëhet për mua—ushqimi im i preferuar, vendi ku më pëlqen të shkoj, gjërat që dua të bëj. Me pak fjalë, gjithçka që dëshiroj. Më pëlqen të […]

 • Foshnja që ndryshoi botën

             Zoti aq shumë e deshi botën, saqë dha Birin e Tij të vetëmlindurin, që kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetën e përjetshme.—Gjoni 3:16              Zoti na ka dhënë jetën e përjetshme dhe kjo është në Biri i tij.—1 Gjonit 5:11 Endem nëpër shtigjet […]

 • Dhjetori: muaji i jashtëzakonshëm

  Dhjetori është muaji që çdo veprimtari e ka me shumicë. Shumë përgatitje në shtëpi, shumë vizitorë dhe shumë shpenzime. Shumica prej nesh marrin pushime nga puna ose shkolla. Kishat mbushen me shumë njerëz në ambjentet e tyre. Organizatat e bamirësisë marrin shumë donacione dhe kanë shumë vullnetarë. Këtë muaj hamë dhe pimë shumë dhe për […]