Volumi 15.05 | Maj 2014

 • Të gjesh Zotin

  Të përshkruash Zotin është e vështirë. Ka shumë anë të personalitetit të Tij. Ai është shumë më i madh e shumë më i thellë nga sa mund ta mendojmë. Përveç kësaj, secli prej nesh kalon stade të ndryshme gjatë jetës dhe marrëdhënia jonë me Zotin ndryshon me kalimin e viteve. Për shembull, vajza ime dy […]

 • Duart e Mjeshtrit

  Një nënë, çoi një herë, djalin e saj i cili sapo kishte filluar të mësonte t’i binte pianos, për të dëgjuar  pianistin e famshën të botës Jan Paderewski në koncertin e tij. Pasi një nga punonjësit i shoqëroi te vendet  e tyre, e ëma pa në sallë një shoqen e saj dhe shkoi ta përshëndesë. […]

 • Shkëmbi

  Unë dhe bashkëshortja ime kemi pak kohë që jemi kthyer nga një udhëtim në Zvicër gjatë të cilit qëndruam me disa miq që jetojnë pranë një liqeni. Gjatë qëndrimit atje, shihja shpesh nga dritarja liqenin e bukur dhe malet rrethuese. Njëri prej maleve më binte shumë në sy për veçantinë e tij. Ai dukej si […]

 • Në momente gremine

  Pas më shumë se 40 vitesh, kjo ngjarje nga pushimet në Skoci ka mbetur ende e gjallë në kujtesën time. Atë mëngjes, unë dhe shoku im Adriani dolëm nga hoteli në Fort William, me synimin për të ngjitur Ben Nevis, malin më të lartë të Britanisë (1344 metër i lartë). Ishim një çift adoleshentësh aventurierë […]

 • Dritat Do të Të Çojnë në Shtëpi

  Po shkoja në shtëpi me makinë një natë, me xhamat e ulur dhe erën që m’i bënte flokët rrëmujë. Radioja ishte ndezur por unë isha e zhytyr në mendimet e mia — po, e zhytyr, derisa dëgjova fjalët e para të këngës “Fix You” nga grupi Coldplay. Kur bën gjithçka por pa sukses Kur arrin […]

 • Të gjendemi në “vende të bukura”

  Më pëlqen shumë Psalmi i 23-të. Ndoshta ngaqë më pëlqejnë vargjet rreth qetësisë, bukurisë dhe momenteve paqësore: “Ai më çon kullotave të gjelbra, më prin në ujëra të qeta, shpirtin ma përtërin. Ai më prin shtigjeve të drejta, në sajë të dashurisë së emrit të Tij.”1 Po mendoja për këtë psalm dhe kutpova se është […]

 • Ruani arsyen!

  Të rrish në heshtje para Zotit,1 do të thotë t’ia japësh ngarkesën Jezusit, të kesh një lidhje shpirtërore dhe të kalosh kohë me Të në mënyrë që Ai të të mbushë me forcë dhe të të përtërijë vizionin. Do të thotë të kesh një shpirt paqeje, besimi dhe të mbash gjithmonë Jezusin në plan të […]

 • Si të arrijmë qetësinë përmes pesë hapave

  Jam pensioniste por ende bëj një jetë aktive. Nëse kthej kokën pas nga vitet që shkuan, shoh të mirat që kam marrë nga koha që kam kaluar me Zotin  në qetësi çdo mëngjes, para se të fillonte dita me angazhime. Po ju tregoj 5 hapa që më kanë ndihmuar të jem e motivuar shpirtërisht gjatë […]

 • Trazira

  —Një ritregim imagjinar i ngjarjeve kryesore tek Veprat e Apostujve, kapitulli 2. Nga Chris Hunt “Trazira” më vijnë ndërmend kur mendoj për të. Nuk mund ta harroj herën e parë kur e takova. Isha në sinagogë në mësimin e zakonshëm të së Shtunës. Judit është një grua e moshuar e ve, e cila ishte shumë […]

 • Takim i shpejtë

  Zoti nuk është komplet mister; Ai na ka treguar shumë për veten nëpërmjet Fjalës së Tij. Uluni dhe dëgjoni çfarë Ai ka për të thënë. Ne nuk do të zbulojmë gjithçka,1 por ama ka shumë gjëra nga ku mund të fillojmë.  “Unë bëj premtime të guximshme publikisht. Unë nuk fola në fshehtësi në një skaj […]

 • Të jetosh jetën në maksimum

  Më trishton fakti që shumë njerëz kënaqen thjesht duke marrë frymë. Ndoshta janë duke u përpjekur të ecin përpara, ose ndoshta e mbushin kohën e tyre të lirë me aktivitete çlodhëse. Por ku po i çon gjithë ai angazhim? Kur e jetojnë në të vërtetë jetën? Sekreti për ta jetuar jetën në maksimum është të […]